Demontáž :
V tejto fáze výmeny žiarovky musíme pristupovať premyslene, cieľavedome, zodpovedne – hlavne k svojmu zdraviu a zdraviu iných, lebo pristúpime k demontáži vypálenéj žiarovky. Táto činnosť vsebe skrýva množstvo nástrah a nebezpečí. Preto si musíme zabespečiť a prispôsobiť pracovné prostredie, aby sme môhli žiarovku demontovať v čo najväčšom pohodlí a bezpečí. Tu musíme zobrať do úvahy :
- dostupnosť miesta výmeny
- svetelnú pohodu
- tepelnú pohodu a
- elektrickú bezpečnosť
Dostupnosť miesta : Máme na mysli prístup k žiarovke, keďže tá býva umiestnená väčšinou na najvyššom mieste pre dobré osvetlenie miestnosti. Ak na žiarovku nedosiahneme pohodlne stojac na podlahe, musíme sa dostať k nej bližšie, keďže žiarovka k nám nepríde. Na tento účel môžeme použiť stolček, stoličku – ale pozor nie hojdaciu, stôl, rebrík alebo inú stabilnú podložku. Je lepšie použiť jednu vyššiu podložku ako dve a viac menších uložených na seba. Guľaté predmety sa nedoporučujú.
Svetelná pohoda : Keďže žiarovka sa nám vypáli vždy vtedy , keď ju potrebujeme – to je keď je málo svetla alebo úplná tma – večer či v noci. Tu môžeme počkať keď sa rozodnie ak výmena neponáhľa. Pozor treba si uvedomiť že toto neplatí v miestnostiach bez okien! ( Tu by sme sa načakali.) Ďalšia možnosť ako dosiahnuť svetelnú pohodu je použiť iný svetelný zdroj ako je baterka, nočná lampa, ... s opatrnosťou sa dá použiť aj sviečka, horiaca fakľa... Pri tomto náhradnom svietení je výhodné použiť šikovného pomocníka ktorý vám takzvane posvieti. Pomocník musí byť osoba bezúhonná s čistým trestným registrom, alebo aspoň bez násilných trestných činov či krádeží. Táto osoba by mala byť povahove vyrovnaná, kľudná , aby vydržala túto činnosť vykonávať aspoň 5 minút a sústredená, aby počas svietenia neodvracala svoju pozornosť na inú činnosť ako je hranie sa na lupičov či pohrávanie sa s vypínačom osvetlenia na ktorom robíme výmenu žiarovky. Tiež nesmie byť pod vplyvom alkoholu alebo aspoň aby sa stabilne držala na nohách.Musí byť poučená čo má robiť, kam a ako má svietiť. Konkurz na pomocníka v rýchlosti vykonáme vo vedľajšej osvetlenej miestnosti zo všetkých dostupných kanditátov. Ak nik z našej rodiny nevyhovie a my nechceme vložiť svoj život a zdravie do ich rúk, zavoláme suseda v núdzovom prípade náhodného okoloidúceho.
Keď už máme dostupnosť a svetelnú pohodu zabespečenú pristúpime k zabezpečeniu tepelnej pohody. Nemáme na mysli aby nám nebola zima aj keď traseniu rúk od zimy sa radšej vyhneme. Tuná myslíme na to ,že žiarovka môže byť horúca keďže až 80% elektrickej energie sa premieňa na teplo. Dobre je pripraviť si niejakú handru alebo rukavicu cez ktorú žiarovku pevne uchopíme a v protismeru hodinových ručičiek ju otáčame dovtedy, kým nieje uvoľnená zo závitu, takzvane vytočená – pozor aby sa to nestalo nám!
Elektrickou bezpečnosťou máme na mysli, že všetku činnosť pri výmene žiarovky robíme pri vypnutom vypínači od svietidla na ktorom pracujeme, s výnimkou vyskúšania hotového diela. Tu si treba dať pozor aby celá naša rodina a všetci prítomný boli oboznámený že nemajú zažínať svetlo aj keby to bolo so sebalepším úmyslom. Aby sa nám nestalo že v kombinácii zle inforovanej rodiny a zle zabespečenej svetelnej pohody, práve keď hmatom nahmatáme objímku žiarovky nevstúpila do miestnosti manželka, a zo slovamy: „ miláčik prečo robíš potme, zasvietim ti „ zapne vypínač. A vy nestihnete ani poďakovať.
Po vytočení žiarovky demontáž ešte neskončila. Vypálenú žiarovku treba bespečne dopraviť na zem a uložiť na miesto jej posledného odpočinku, to je do koša alebo najlepšie do zberu elektrického odpadu. Táto jednoduchá činnosť však nemusí prebehnúť bez komplikácií hlavne ak stojíme na rebríku alebo inom vyvýšenom mieste ( nebodaj nestabilnom ). Situáciu nám môže ešte skomplikovať ak sme nedodržali tepelnú pohodu a nám sa v holých rukách ocitne horúca, páliaca a krehká vac ktorú si musíme prehedzovať z ruky do ruky aby sme neutrpeli popáleniny vyššieho stupňa a pritom schádzame dolu. Po zídení na zem nastáva problém kam dočasne umiestniť vypálenú žiarovku. Žiarovka je z veľkéj časti guľovitého tvaru čo jej umožňuje využiť sebamenší kinetický potenciál ( šikmú plochu) k pohybu a stáva sa neposednou takže treba dať veľký pozor pri jej položení. Neposedná žiarovka ľahko končí rozbitá na zemy čím nám narobý ďalšie problémy.
Teraz , keď máme žiarovku vykrútenú a bezpečne uloženú môžeme povedať, že sme skončili s demontážou vypálenej žiarovky.
Ďalej: Nová žiarovka